GH 1.25 mm pitch 2–16 pin connector wire harness cable
| Suitable for wire conductors | 30AWG-26AWG |
| Wire conductor material | Tin-plated copper/pure copper |
| Wire color | Customer Customization |
| Wire insulation material | PVC, TEFLON, SILICONE, XLPE |
| Wire temperature rating | -40°C to +105°C (depending on wire type) |
| Wire length | Customer Customization |
| Wire Type | Single-conductor, shielded cable, ribbon cable |
Download
Product description
| Suitable for wire conductors | 30AWG-26AWG |
| Wire conductor material | Tin-plated copper/pure copper |
| Wire color | Customer Customization |
| Wire insulation material | PVC, TEFLON, SILICONE, XLPE |
| Wire temperature rating | -40°C to +105°C (depending on wire type) |
| Wire length | Customer Customization |
| Wire Type | Single-conductor, shielded cable, ribbon cable |
| A-end connector/terminal brand | JST or equivalent substitute |
| Connector original manufacturer part number | GH |
| Plug spacing | 1.25mm |
| Plug pin position | 2-15PINS |
| Connection method | Wire-to-wire, wire-to-board |
| Connector Withstand Voltage | 500 V AC/minute |
| Rated current | 1A AC, DC |
| Rated voltage | 50V AC, DC |
| Connector operating temperature | -25~85℃ |
| Use Cases | PCB circuit boards, household appliances, industrial applications, and medical applications |
| B-end connector/terminal brand | JST or equivalent substitute |
| Connector original manufacturer part number | GH |
| Plug spacing | 1.25mm |
| Plug pin position | 2-15PINS |
| Connection method | Wire-to-wire, wire-to-board |
| Connector Withstand Voltage | 500 V AC/minute |
| Rated current | 1A AC, DC |
| Rated voltage | 50V AC, DC |
| Connector operating temperature | -25~85℃ |
| Use Cases | PCB circuit boards, household appliances, industrial applications, and medical applications |
| More details | Please contact our sales or technical staff. |
Related Products
Product Inquiry
Our staff will contact you within 24 hours (weekdays)